Jak vybrat správné CMS

on

checkedCo to je CMS?

Nemá cenu do hloubky rozebírat definici a funkci CMS. Ve zkratce se jedná o aplikaci, která umožní uživateli zjednodušit obsluhu jeho webových stránek v administračním rozhraní. Díky tomuto usnadnění ušetří uživatel mnoho času, který může investovat do něčeho jiného.

checkedKdy zvolit web s CMS?

Aktualizujete obsah webu často – informace na Vašem webu měníte častěji než jednou za rok. Díky CMS můžete aktualizovat svůj web jednoduše během několika málo minut.

Neznalost programovacích jazyků – jste ztraceni v programátorských kódech a bojíte se, že při zásahu do zápisu webu něco pokazíte.

Chcete vést svůj BLOG či MAGAZÍN – máte v plánu přenášet své myšlenky na virtuální „plátno“ nebo se dělit o své postřehy či nápady s ostatními.

checkedKteré CMS vybrat?

Dnes se budeme zaměřovat pouze na OpenSource CMS systémy, které jsou volně ke stažení. Každé ovšem přináší určitá specifika, se kterými musíme při samotném výběru počítat. Správný výběr nám může v budoucnu ušetřit mnoho nervů a starostí. Jako PRVNÍ si musíme zvolit své priority a nároky, které od budoucího webu očekáváme. Podle těchto specifikací můžete začít vybírat vhodné CMS.

Nejznámější OpenSource CMS je jednoznačně WordPress, který svým uživatelům poskytuje velké množství již vytvořených šablon a také widgetů. Je vhodný zejména pro blogery a také pro uživatelé, kteří si vystačí pouze s „upravenou“ šablonou bez složitých zásahů do grafiky. Rozšířená úprava WordPressu je již podstatně náročnější, jelikož vyžaduje znalost PHP. Zde se již bez pomoci programátora neobejdete.

Dalším neméně známým OpenSource CMS je Joomla! Nabízí opět velké množství šablon a widgetů, které jsou volně k dispozici. Na rozdíl od WordPressu tyto šablony nedosahují takových kvalit. Na druhou stranu je Joomla! mnohem více multifunkční. Dá se využívat pro prezentanční webové stránky, e-shopy či pro systémy řízení majetku a rezervační systémy. Díky své bohaté historii se k Joomle! váže obrovská komunita vývojářů, takže dohledávání informací je vskutku snadné. Opět platí to, že při složitějších zásazích je vyžadována pomoc programátora. Joomla! se hodí spíše pro pokročilejší webové stránky a online projekty.

October CMS je v ČR takřka neznámým pojmem, ale pro mnoho uživatelů poskytuje velmi příjemnou alternativu při volbě CMS. Začneme jeho nevýhodou oproti výše představeným systémům. Touto nevýhodou je absence široké palety před vytvořených šablon a widgetů. Na druhou stranu se do tohoto CMS dá snadno implementovat vlastní grafika pomocí HTML, který je podstatně jednodušší než PHP. Tento CMS je vhodný zejména pro uživatelé, kteří již mají znalost programování a chtěji si svůj web přizpůsobit podle svých představ.

checkedShrnutí

V dnešní době je k dostání mnoho CMS. Ne každé je ovšem vhodné pro každého uživatele. Proto je nutné si vždy na začátku ujasnit, co od svého webu očekáváte a jak k němu budete přistupovat. Podle těchto kritérií si poté zvolte nejvhodnější CMS. V případě, že si nejste jisti svým výběrem, obraťte se na nás a my Vám s tímto výběrem rádi pomůžeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>